Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekCo mohou očekávat nově zvolení zastupitelé vzešlí z říjnových voleb?

Přísti volební období bude extrémně náročné a na nové zastupitele čekájí velmi náročné .

Je proto velmi dobře, že o funkci v zastupitelstvu projevilo zájem tolik občanů Lukovan, protože nejde jen o funkci, ale službu obci a lidem kteří v ní žijí.

Troufám si říct, že s dvaadvaceti kandidáty jsme ve špičce mezi obcemi stejné velikosti.

A nejhorší varianta by byla ta, že by o řízení obce neprojevil zájem nikdo.

V ten moment by nastoupil správce ze spádové obce a omezil veškeré investiční výdaje a my fungovali s minimem.

Za to nově zastupitelé mohou čekat, jak s nadsázkou říkám, že získají jen nové nepřátele.

Zavděčit se nejde všem, a pokud už se člověk shodne na cíli, situaci ještě komplikuje to, že k němu vedou rozdílné cesty.

A lidé kterým směr vyhovuje se moc ukazovat nebudou.

Spíše se budou setkávat s vizionáři, kteří budou vidět tu cestu k cíli jinou, či dokonce uvidí cíle jinde.

Bude pak jen na nových zastupitelích, zda dokážou využít ke své práci, sjednotit a nechat je udělat něco podnětného a nového, nebo se prostě zaseknou a jen proto že ten nápad nebyl jejich, nebo protože nemají natolik kreativní myšlení a nedokázali přenést přes srdce, že ta jejich cesta a řešení není nejlepší.

Žijeme v době, kdy jeden potřebujeme druhého, v době komplikovaných technologií a rychle se měnící společnosti.

Rád s určitou nadsázkou říkám, že poslední doložený šéf, co zvládl všechno sám, byl velitel tlupy co uviděl mamuta a řekl, „Chlapi mamut. Berem klacky a šutry, ubijem ho, večer zapaříme a sežerem ho!“

Dnešní projekty již fungují jinak. Jsou lidé které vidí problém, jsou další lidé, kteří ho sice nedokáží odhalit, ale znali by cestu jak ho vyřešit, další to umí na základě definice těch předešlých udělat a ten další uvést do provozu.

A podle rozsáhlosti projektu může jít o několkset hlavé týmy!

A protože ti lidi by to sami mezi sebou nezvládli, nad tím ještě bdí někdo kdo ty lidi dokáže řídit.

Přitom vůbec není nutné, aby o problematice něco věděl.

Jen musí být schopen, přijmout podnět od té skupiny lidí, co „vidí“ podnět a začít na něm pracovat. Klidně ke svému politickému prospěchu, protože nejde dojít k cíli, bez toho kdo to dokáže vše ukočírovat.

A takoví by podle mého názoru měli být zastupitelé.

Přijímat podněty a podnět zpravidla znamená kritiku, umět na ní zapracovat a klidně ji použít ke svému politickému prospěchu, protože nakonec bude oprávněný a bude to právě tento člověk co naši obec posune dál.

Protože není pravda a lžou ti, co říkají, že kdo kritizuje musí i znát cestu ven a umět vše vyřešit, jak jsem psal výše poslední kdo to zvládl byl onen šéf tlupy jak jsem psal výše.

Když půjdu okolo banky a všimnu si, že ji zrovna přepadli lupiči, nebudu stát a civět a vymýšlet strategii pro přepadové komando, ale zdvihnu telefon, zavolám na 112, slečna mě určitě neseřve že to není možné protože v bance mají kamery a poplašná zařízení, ale optá se na nějaké upřesňující detaily a vyšle tam lidi co jsou na situaci školení aby to zvládli.

Pokud by se v jakékoliv fázi tohoto „bankovního“ projektu objevil ješita či neschopný článek, nebylo by možné situaci úspěšně vyřešit.

V klasické práci by se tento slabší článek dal nějakým způsobem postihnout, ale pokud bychom někoho takového pustili do vedení obce, nejspíš by nám jen nezbylo po skončení volebního období než sčítat škody.

A jde o hodně. Napříč sdruženími které jdou do voleb se mluví o zvelebování obce a jejího okolí, o nedostatečném množství kontejnérů, o spolkovém životě a do toho všeho obrovská 50ti miliónová investice do obecní kanalizace.

Toto jsou výzvy které zvládnou uřídit jen ti nejschopnější z nás a je jen na nás abychom vybrali ty nejschopnější.

Přitom se nemusíme ani řídit stranickou příslušností, protože všechny hnutí v podstatě řeší ty samé výzvy, o to důvod dát hlas těm správným osobnostem, které dokáží posunout obec dál!

napsal Miroslav Bartek


Na hlavní stranu