Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekO projektu

Když jsem v červenci 2018 rozjížděl tento projekt, bylo pár měsíců před volbama, po vesnici se šuškalo kdo do nich půjde a kolovaly zvěsti, že ze starého zastupitelstva již nikdo nekandiduje.

Nikdo nevěděl nic jistě, oficiální seznamy kandidátů, hnutí a stran ještě nebyly k dispozici.

Přitom právě komunální volby jsou jedny z nejdůležitějších, které nejvíce ovlivňují náš život. Stačí se podívat na index kvality života.

Jsou posuzovány takové věci jako komunitní život, dostupnost zábavy(koníčky, kroužky) pro děti a podobně.

A právě politika a její přestavitelé na komunální úrovni tyto ukazatele můžou nejvíce ovlivnit!

O místa v zastupitelstvu se nakonec ucházely tři seskupení, KDU-ČSL, Mládí v před a Za Lukovany veselejší.

Na kandidátkách se objevily častokrát neznámá jména, nebo známá, ale nikdo neznal jejich úmysly.

A tak jsem se vydal na pouť po uchazečích po zastupitelstvu.

Někde jsem byl přijat vlídně a uchazeč se ochotně rozpovídal, někteří uchazeči neměli čas na své voliče, jiné jsem ani nenašel ale nakonec jsem myslím dokázal více(skoro padesát procent) než podobné projekty které fungovaly s dotacemi a které dokázali získat informace jen o mizivém procentu kandidátu.

Pár excesů, které k takovýmto snahám patří, jako anonymy nebo stesky lidí že tohle bych si kdysi nemohl dovolit, že bych měl jít za trest na uran od občanů kteří neměli nejmenší tucha co na stránkách je, či teoriemi lidí kteří si nedokáží představit že by někdo jednal jen ze svých pohnutek a spřádali konspirační teorie kým a proč jsem placen.

Občas jsem se i dozvěděl, že jsem psal o věcech o kterých jsem neměl ani tuchu že se staly.

Asi nejúsměvnější zážitek byl když jsem se pokusil domluvit na rozhovoru s kandidátkou za Mládí vpřed slečna Kuchyňková, hnutí které mnozí považovali za takové lukovanské piráty a která se začala ohánět GDPR a jako kandidátka by nejraději patrně měla začerněné jméno na kandidátní listině a snad měla i představu, že bude na veřejné zasedání obce chodit jako neznámá žena v masce.

Můj úmysl tento web uzavřít hned po volbách jsem přehodnotil.

Přestože jsem měl vcelku dobrý pocit z výsledků voleb, již těsně po volbách se ozývaly hlasy že to nebude dobré.

Vetoval jsem to tím, že sice Mgr. Helena Palasová je autoritativní typ, takový trošku lidový, ale v dalším hnutí, která se dostalo do zastupitelstva obce jsou dvě ekonomky, jedna vystudovaná a druhá ještě studuje.

A jak známo, ekonomie není exaktní věda, dobrý ekonom je zvyklý se ptát, klást mnohdy i nepříjemné otázky, tyto hodnotit a mluvit o nich.

Bohužel, jak se ukázalo, česká ekonomie není asi v takovém stavu jak by měla, neučí lidi samostatnému myšlení, ale spíše se věnuje biflování básníček, které vymyslel některý ze slovutných ekonomů co hlavu používali, nebo získávají znalosti jak správně vložit údaj do buňky tabulkového procesoru.

Zastupitelstvo se uzavřelo do sebe, vede tajná jednání na pracovních schůzkách, ačkoliv to výslovně zákon zakazuje.

Bezostyšně lžou, místo toho aby používali argumenty a dokázali vést občany směrem, který by jim dokázali vysvětlit a jako správný lídr i obhájit.

Používají prvky manipulace kdy vyvolávají vlny strachu a nejistoty.

Spolkový život se snaží zardousit nadměrnou byrokracíí a omezováním přístupu k obecním zdrojům.

Dostupnost informací je mizivá, v jednom z prvních hlasování odmítli(koalice DKU-ČSL a Mládí vpřed) uveřejňování informací nad rámec zákona na obecních stránkách schovávajíc se za fiktivní skupinu občanů která nemá přístup na internet, přičemž jiné důležité věci ohledně života v obci nechají hlasovat přes internetový formulář.

To vše na pozadí pochybné zakázky na výstavbu kanalizace u které lítá cena patrně podle toho, jak si porcují provize, klidně i o 40 procent a kdy jediné oficiální informace, které se občan dozvídá ze strany obce, jsou lži, manipulace a fabulace, za které by se nemusel stydět ani Kreml.

Za těchto okolnosti slušný člověk nemůže zůstat mimo a mlčet.

Vždyť jak pravil britský politolog Edmund Burke:

K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.


napsal Miroslav Bartek


Na hlavní stranu