Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekJak správně volit a koho?

Nestačí jen vědět koho vybrat, stranu, hnutí, kandidátku, či osobnost(i), ale je třeba i správně volební lístek upravit před samotným vhozením do volební urny.

Způsobe upravuje zákon č. 491/2001 Sb. a je možné označit jak hnutí či stranu, tak i jednotlivé kandidáty a to možné i kombinovat.

To znamená označit stranu a poté vybrat ještě kandidáty z jiných stran.

Jedinou podmínkou je, že vybraných kandidátů nesmí být více než je míst v zastupitelstvu, tedy v Lukovanech 7.

Zatímco ve velkých městech si vybrat z kandidátů, mít o nich nějaké povědomí je téměř nemožné, což v tak malé obci jako je ta naše nehrozí.

Známe se navzájem, a pokud někoho neznám, stačí si promluvit na ulici se sousedem a získám základní přehled.

Navíc od velkých měst, kde je nutno vyřešit více věcí a priority se liší, v Lukovanech všechny tři volební bloky, které jdou do voleb nabízejí to samé.

Všichni chtějí dokončit čističku, zlepšit odpadové hospodářství v obci, vyřešit dopravní situaci v obci a zkvalitňovat a zkrášlovat obec a její okolí.

Jediní, kteří se odlišují, jsou hnutí „Mládí vpřed“, kteří na svých stránkách, na rozdíl od dosluhujícího zastupitelstva, které výstavbu plánuje hradit částečně z dotací, částečně z úvěru a z připravených peněz na účtu obce, našli patrně nějaký zázračný zdroj financí a ten použít aby udrželi, jak píší na svých facebookových stránkách, vyrovnaný, nebo přebytkový rozpočet.

Každá kandidátka má své silné ale i kontroverzní osobnosti, a má patrně i kandidáty, kteří, jak podotkl dosluhující starosta, sami prohlašují že jsou jen do počtu.

V této situaci se vtírá otázka, proč mám volit jen jedno hnutí?

Proč si nemám logicky vybrat ty nejlepší osobnosti z kandidátek a těm dát šanci?

Všichni chtějí kanalizaci, čističku, více kontejnerů na plat a zkrášlovat okolí!

Proč bych měl mít zájem na tom, aby se do zastupitelstva dostali lidi jen do počtu, kteří možná nebudou mít ani čas chodit na zastupitelstvo a může se stát že ve složitém období, které bude následovat, nebude usnášeníschopné, proč bych měl volit rozporuplné kandidáty?

Když mám tu možnost vybrat ty nejlepší?

Pokud navíc chtějí to samé?

Nejvíce výrazných osob a se zkušenostmi má hnutí za „Lukovany veselejší“, které by obstály i na pozici starosty, ale nedokážu se ztotožnit s dvojkou, Milošem Šicem, který je známý jako místní hrubián, se svými voliči odmítá komunikovat a nepřátelství na život a na smrt u něj začíná v momentě kdy někdo má jiný názor, což je podle mého velký zápor, politik by měl být schopen polemizovat a reagovat.

To co nabízí svým voličům je děda Alfons, který hrál na harmoniku ……

Místo vlastních myšlenek, vizí, děda Alfons.

Pokud to někdo chápe, prosím o vysvětlení. Měl jsem taky dědu, hrál na housle, Třeba mě to taky bude k něčemu kvalifikovat.

Kandidátka „Mládí vpřed“ má zajímavé osobnosti jako Pavel Břoušek, slyšel jsem i dost mluvit i o slečně Barboře Smutné a Michal Švarc je obětavý mladík, který je vidět na každé akci v Lukovanech kde je nutno přiložit ruku k dílu, jak jsem o něm slyšel a podle mého by se nes tratil ani v zastupitelstvu.

Ale jejich jednička je velkým zklamáním, když jsem slečnu Kuchyňkovou navštívil, první co bylo, vyčetla mi, že jsem jejich jména dal na web.

Přitom člověk, který se pouští do politiky, musí počítat s tím, že se stává objektem veřejného zájmu a musí počítat s tím, že se lidé o něm budou bavit, budou ho hodnotit co udělal, dobrého i zlého v minulosti, budou spekulovat čeho je a není schopen a budou o něm nejen mluvit, ale i psát.

Doby kdy člověk napsal něco neschváleného a skončil v propadlišti kárného tábora jsou již (doufejme) nenávratně pryč a svoboda slova jsou hodnoty které naši společnost dělají tou společností kterou jsme.

A nedokážu si představit jak by slečna Kuchyňková chtěla starostovat v obci tak nějak potají aby o ní nikdo nemohl mluvit a nikdo nevěděl o krocích které podniká.

A dvojka kandidátky Tomáš Králík je také kapitola sama pro sebe.

Jak o něm prohlásil jeden soused, donedávna rozbíjel obec jen tak, teď to bude dělat se souhlasem občanů pokud zasedne do zastupitelstva(pokud bude zvolen).

Je známý i tím že s alkoholem ztrácí nad sebou kontrolu a před zhruba dvěma měsíci na mě v Lukovanské hospůdce posilněn alkoholem, poté co jsem se s ním odmítl přátelit, začal vykřikovat, že nám náplavám ukáže!

Měl bych i strach, abychom nedopadli pod jeho velením jako vesnice komančů, do které dorazili trapeři s pár flaškami ohnivé vody a po dvou sklenkách náčelník prodal území e svými squaw.

Neodkážu si představit, že on by měl být ten sjednocovací faktor a podle mě, je on, kdo je ve skutečnosti na prvním místě a kandiduje na starostu za hnutí „Mládí vpřed“.

Slečna Kuchyňková je studentka a pochybuji že by přerušila studia kvůli tomu stát se starostkou.

Ostatně by mě zajímalo jak by vypadlo dilema důležitá zkouška, versus důležité jednání coby starostka za obec?

KDU-ČSL má zase ve své kandidátce člověka, který jak psal dosluhující starosta v oběžníku(na základě investigace mezi pamětníky), seděl v zastupitelstvu za dob, kdy tato vesnice došla k značnému zadlužení a patrně pro klid duše a nikomu se nezprotivit zvedal ruku když nadešel čas bez zbytečných otázek.

Tyto volby jsou pro nás, jako obyvatele Lukovan jedny z nejdůležitějších a nevím o žádném důvodu proč bych neměl zvolit ty nejlepší, bez ohledu na příslušnost k hnutí či straně.

Nebo víte? Budu rád za vaše názory!

napsal Miroslav Bartek


Na hlavní stranu