Lukovanská Drbna

Místo pro život

Politické uskupení v Lukovanech
KDU-ČSL
Otevřené Lukovany

O projektu


Lukovanský spolek



Kanalizace podruhé.

Ve čtvrtek 29. listopadu se konalo na obecním úřadě veřejné vodosprávní řízení za účasti zástupců obce, Svazku vodovodu a kanalizaci a přestože se zasedání konalo v dopoledních hodinách, zúčastnilo se ho i značné množství lukovanských občanů.


Poopraveno.
Byl jsem upozorněn, že 14 lidí není až tak značný zájem.
Podle mého názoru to značný zájem je. Byl všední den ráno a 14 lidí je stále něco přes dvě procenta obyvatel Lukovan.
Kdyby třeba někde ve stotisícovém městě přišly dvě procenta na zasedání zastupitelstva, bylo by to 2000 lidí a patrně by museli schůzi přesunout někam na stadión, takže stále tvrdím, že více 2 procenta je značný zájem. Je vidět, že lukovanská veřejnost se zajímá o tuto historicky největší lukovanskou investici a chce vědět podrobnosti a klade otázky proč a jak.

Je sice pravda, že vodosprávní řízení mělo být o něčem jiném, ale na druhou stranu, zatímco je všude jinde obce vedou diskuzi se svými občany o podstatných investicích(připomenu například hodně diskutované brněnské nádraží), tady se žádná velká diskuze nevedla.

K plánování umístění nové čističky došlo v tichosti v rámci změny územního plánu, které se veřejně prezentovalo jako rozvojový plán pro obec, proměnu pozemků na stavební, za velkého oslavování toho, že díky tomu dojde k rozvoji obce a občané budou mít kde bydlet.

Informace o čističce byla někde upozaděna a nemůžu se ubránit pocitu že celá akce byla jaksi podsunuta nálepkovou metodou, jak ji známe z naší reality přijímání a pozměňování zákonů, bez přílišné pozornosti veřejnosti.

A místo veřejné diskuze k této investici se vedly přes Lukovanský oběžník osobní spory.

Je nutné dodat, že toto zastupitelstvo tuto situaci převzalo a je v tom tak trochu nevinně. Patrně z důvodu určité rozladěnosti na argumenty Svazku proto opustili jak starostka tak i místostarosta v průběhu jednání jednací místnost a údajně naplánovali veřejnou schůzi na 10tého prosince.
KorekceZde musím poopravit, dopustil jsem se jemné mystifikace, protože jsem nevěřil, že při tak důležitém jednání by zástupci obce opustili jednání a nezajímali se o jeho průběh. Starostka s místostarostou se omluvili protože na dobu kdy bylo vyhlášeno vodosprávní řízení již měli domluveno něco jiného.

Bude na novém vedení jak se s touto situací popasuje.

Svazek se pokoušel hrát na dotační nótu, že nyní je možné získat dotace na tyto projekty a v budoucnu již nebude.

Je pravda, že některé dotace končí, ale jiné se vypisují.

A je taky pravda že všichni známe hry typu,“tohle můžeš pořídit jen teď a tady a s výhodnou slevou, která zítra již nebude“ a nakonec člověk zjistí že byl vmanipulován do něčeho co nechtěl.

V současné době až do konce příštího roku je vypsán například dotační titul na decentralizované čističky kde lze získat až 200% nákladů využitelných i na budování potřebné infrastruktury, jsou také dotační tituly na zadržování vody v krajině a podobně.

Jedny dotační tituly končí, jiné začínají a že by skončily dotace zaměřené na ekologii se nedá předpokládat.

Čističku a kanalizaci naše obec potřebuje.

Je možné že existuje studie, o které nikdo neví, která říká, že verze, která v současné době na stole obecního úřadu leží, je ta nejlepší ze všech.

To by nám ale obec měla říct, vysvětlit, argumentovat a komunikovat s námi občany, protože to budeme nakonec my co to zaplatíme.

Proto máme právo slyšet proč je tato varianta lepší než varianta čističky pod hospodou, na kterou podle některých zvěstí existuje studie, či dokonce projekt.

Proč je navrhovaná varianta lepší než decentralizované čištění, či jejich kombinace, kde například místo přečerpávacích stanic by se využilo decentralizovaných technologií.

Proč je prosazovaná varianta lepší než kořenová čistička.

Je mnoho proč a jako ti, co to budeme platit máme právo vědět proč.

Žádné technologie o kterých mluvím nejsou outsidery, jsou odzkoušeny a běžně se používají.

Kořenové čističky na Vysočině, decentralizované čistění jen pro zajímavost na Vysočině je použito ve více než 300 obcích a v Jihomoravském kraji ve více než stovce obcí.

Já osobně se nemůžu zbavit dojmu, že příprava investice probíhala způsobem, kdy zadavatel investorovi ukázal pozemek a řekl, zařiďte ať se sem dostanou všechny splašky ze vsi ať to stojí co to stojí a hotovo.

A že žádná studie porovnávající možnosti neexistuje.

A pokud existuje máme právo o ní vědět a vyjádřit se k ní.

Investice ovlivní ves na dlouhé roky, změní tvář obce, bude mít vliv na naše peněženky, těm co budou v ochranném pásmu znehodnotí jejich pozemky a omezí nakládání s nimi.

Proto máme právo vědět co nejvíc a znát alternativní možnosti.

A myslím si, že více než kdy jindy máme možnost aby tyto otázky zůstaly zodpovězeny.

Ve vysoké zastupitelské funkci máme pana Pelce(místostarosta obce), který se v předvolebním klání vyjádřil, že je proti různým hurá akcím a že při každé větší akci by měla být vypracována nezávislá studie nějakým odborníkem, lepší utratit pár korun za studii než se vydat špatným směrem.

Jen pod čarou bych připomněl, že jen pokračoval v projektu OpenCard v Praze pan primátor Svoboda(který vlastně projekt jen zdědil), pod tlakem že budou kráceny či nevyplaceny, zrušeny dotace a jeho snaha byla soudem oceněna na podmínečný trest.

napsal Miroslav Bartek


Na hlavní stranu