Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekVeřejné zasedání, kapitola kanalizace.

Na žádost a tlak občanů bylo narychlo svoláno veřejné zasedání obce s bodem kanalizace.

Zástupce Svazku svazku objasnil situaci a doplnil váznoucí komunikaci obce s občany a reagoval na otázky jak jsem je položil na „Drbně“ ale i na následující podněty občanů.

Dozvěděli jsme se jak to bude se stočným a vodným, vypadá to, že se platí v rámci všech obcí stejně a pro ty kteří chtějí vidět konkrétně kolik to bude, uveřejňuji odkazy níže.


ceník 2018
ceník 2019
Porovnání cen vodného a stočného v okrese Brno-venkov

Zástupce spolu, pan Hájek nás uklidnil co se týče i přípojek na kanalizaci. Tam kde je to komplikovanější, jsou schopni zajistit protlaky pod budovami, nebo terénem a šachtičky nám dodá Svazek za ceny výhodnější něž bychom pořizovali ve stavebninách.

Kdo má komplikovanější připojení se již může obrátit na jejich techniky s dotazem.

Zajímavou informaci jsme se dozvěděli v průběhu jednání, zástupci Svazku byli celou dobu přesvědčeni, že neexistuje žádná jiná studie/projekt na čističku.

Ten se tam však po tom, co řekli že je to lež a mystifikace objevil na stole a evidentně o něm slyšeli poprvé.

Problém je, že celá investice je již rozjetá a tak asi nezbude než v ní pokračovat.

Přestože by byla asi nejpřirozenější, a patrně by i znamenala nižší finanční zátěž pro obec, chybí čas na změnu územního plánu a také není politická vůle cokoliv měnit obecní koalicí pod vedením KDU-ČSL.

Problém je, že neproběhla pořádná veřejná diskuze a celkem nechápu, když se dokáží řešit otvírací hodiny pomocí ankety na lukovanském webu, proč nešlo podobnou akci zorganizovat i pro tento projekt.

Navíc i zástupci Svazku podlehli určité fabulaci.

Sami prohlásili, že v místě pod hospodou by byl problém dodržet ochranné pásma, musela by se vybudovat obslužná komunikace a jak si pamatuji z předchozího jednání před léty, tvrdilo se, že z různých problémů, především proto, že pozemky jsou soukromé.

Přičemž při jednání nastala zajímavá situace, kdy se přihlásil pán, na jehož pozemku by to mělo být a řekl že s tím nemá problém a že by klidně i pozemek daroval.

Podle mého názoru, celá investice je ukázkou špatné komunikace obce s občany a ostatně to naznačil i zástupce Svazku, pan Hájek, s tím že ze situace v Lukovanech si vezmou ponaučení a budou se snažit zavčasu komunikovat s občany kde chystají investice zatímco paní staroska zvolená za KDU-ČSL že svými(podle mého plně legitimními otázkami, které jsme měli znát už dávno)rozjitřuji veřejné mínění a nepřispívám ke klidu v obci(velmi podobný zápis jsem měl před 30ti lety ve svém kádrovém profilu).

Nejdůležitější body:

  • vodné stočné podle současných tarifů svazku okolo 100kč
  • kdo využívá vlastní studnu, paušál za 30m3 ročně(nebo při menším odběru)
  • investice špatně odhadnout, minimálně však 100 miliónů, neexistuje pasport na stávající dešťovou kanalizaci
  • připojení by mělo být velmi levně, je možno zařídit protlak tam kde nemusí jít trubky přes beton/základy, Svazek dodá šachtičky za bezkonkurenční ceny
  • Místo na čističku bylo vybráno typem tady je místo, sveďte sem ty splašky, žádná studie obcí o nejvhodnějším místě nebyla vypracována, Svazek dostal jen místo kde ji má postavit.
  • Zástupce Svazku také prohlásil, že v případě že obec nebude z nějakého důvodu schopna splácet úvěr, jsou schopni prodloužit financování i na 25 let.
  • Na cenu stočného investice vliv nebude mít, ale její výše ovlivní budoucí investiční schopnosti a možnosti obce

V průběhu jednání se strhla vcelku zajímavé diskuze ohledně toho jak má vypadat komunikace obce s občany ohledně podobné investice.

Zezadu se ozývaly rozvášněné výkřiky typu, „máte číst vývěsku“, nebo „neděláte tak čtete internety“(při tomto jsem si vzpomněl na Rudé Khméry, kteří trestali vědění smrtí), či „je jedno co to bude stát, hlavně že bude čistička“.

napsal Miroslav Bartek


Na hlavní stranu