Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekKniha o Lukovanech.

Již delší dobu starostka mluví o knize o Lukovanech.

Vybrala firmu a stanovila cenu a spustila se pomalu její realizace, která začala oznámením a anketou.

Já osobně, po zkušenostech s předchozí anketou na sběrný dvůr(hlasoval jsem menšinově pro středu), kdy přestože byla vyhrála varianta v sobotu, pan Pelc prohlásil že jim někdo hacknul anketu a tak zvolili variantu která skončila jako druhá, pro kterou jsem hlasoval i já. Samo zdůvodnění pana Pelce znělo značně nevěrohodně.

Ochrana proti hlasování ze stejné IP je standardně implementována do většiny anket co najdete na netu, a protože mi to nedalo, i jsem to vyzkoušel a nešlo to.

Pochyby i působí to, že pan Pelc je ajťák a vím podle sebe, že když implementuji nějakou technologii, trošku ji prověřím a teprve pak nasadím. Spíše mi připadá, že pan Pelc se ochotně zapůjčuje k manipulacím a různým podvůdkům které osnuje paní starostka.

Ale zpět ke knize.

Byla vyhlášena anketa, tentokrát za využití mobilních telefonů o to kdo chce knihu o Lukovanech.

Protože vím, jak tito lidé uvažují, rovnou jsem řekl že to nemá smysl a že si to stejně paní starostka s místostarostou zmanipulují podle svých potřeb.

Jako bych to neřekl!

V posledním čísle Lukovanského zpravodaje se paní starostka Mgr. Palasová nechala slyšet, že nebude reflektovat na anketu, protože se jí nezúčastnilo dost lidí a nebyl to dostatečný statistický vzorek.

Nejdřív jsem na to koukal, říkal jsem si jestli se pomocí ankety získávají statistické vzorky, ale budiž, patrně na zdravotnických univerzitách se takto zpracovávají a získávají statistické informace.

Ještě zajímavější situace nastala na desátém zasedání lukovanského zastupitelstva, kde jeden zvídavý zastupitel se zeptal a po vyhýbavé odpovědi starostky opakoval tak dlouho svou otázku, kolik se zúčastnilo osob a jak anketa dopadla.

Ankety se zúčastnilo 90 duší, z toho 60 lidí hlasovalo proti, 30 pro!

Kladu otázku, co by se stalo, kdyby primátor Brna vyhlásil anketu, které by se zúčastnilo 80 tisíc občanů a on by jim vzkázal, že jejich hlasy jsou bezvýznamné.

Ano nejsou významné. Jinými slovy, vy, co jste se nechali napálit a hlasovali jste, jste nevýznamní, bezvýznamní.

Alespoň pro paní starostku!

Jen pro ilustraci, v posledních volbách bylo v Lukovanech registrováno 505 pravoplatných voličů, to znamená že skoro dvacet procent se zúčastnilo ankety!

Senátorovi daleko menší účast stačí, aby zasedl do senátních lavic zatímco v Lukovanech je toto číslo bezvýznamné aby pomohlo rozhodovat o běžných záležitostech?

Máme v zastupitelstvu dvě mladé dámy s ekonomickým vzděláním, nemohou pomoct starostce s orientací v základních počtech, nebo se jen naučily kvalitně pracovat textovým editorem a tabulkovým procesorem?

Tragikomická situace nastala o chvíli později, kdy starostka chtěla ukázat, jak tato anketa nemá vypovídající hodnotu zeptala se nás, zda jsem pro tisk knihy a kdo je pro ať zdvihne ruku.

I tato anketa dopadla podobně.

Na což starostka řekla že klidně obejde osobně celé Lukovany.

Ono s papírem v ruce a osobním nátlakem a výhrůžkami, popřípadě dodatečným falšováním se toho dá dosáhnout hodně.

Proto jsou svobodné volby pouze ty, kde se musí hlasovat za plentou, i když lidé jako Mgr. Palasová by nejraději obešla všechny s lejstrem v ruce a řekla jim, tady mi to odsouhlas, jinak uvidíš.

A ještě zajímavější věc nastala o chvíli později.

Jak jsem již zmínil úvodem, paní starostka vybrala bez posouzení dalších nabídek(možná zase pomáhali oni tajemní odborníci na slovo vzatí), či možností firmu, jejíž majitel přišel představit svůj produkt.

Připomenu, že na jednom z předchozích zastupitelstev nechala odhlasovat pro tuto akci 300 tisíc Kč.

Pán se pochlubil publikacemi, které v minulosti jeho firma dělala, jak vesnice či městečka tak dokonce i publikaci o klenotech z hradu.

Pak přišla na přetřes cena, nejdřív v tichosti, pak se začalo mluvit o ní nahlas.

Podle toho co doporučil, podle svých bohatých zkušeností, velikost výtisku, obsah publikace, by celková cena vyšla něco okolo 100 tisíc, či lehce přes.

Proč si starostka nechala odhlasovat 300 tisíc?

Pán se dušoval, že cena kterou nabízí je konečná, ukazoval reference, že se nikdy nestalo že by byly nějaké více práce. Pro koho bylo těch dalších 200 tisíc?

Paní starostka nedokázala na přímou otázku, proč nechala hlasovat o této částce, odpovědět.

Ticho.

Je to odměna za tvorbu, či sběr fotek, informaci?

Fantazií se meze nekladou.


napsal Miroslav Bartek


Dne: 5. června 2020


Na hlavní stranu