Lukovanská Drbna

Místo pro život

Zastupitelstvo
a rozložení sil v zastupitelstvu

Akce v Lukovanech

Zápisy z veřejných zasedání zastupitelstva

Lukovanská Blanka(souhrně o kanalizaci)

Odkazy na místní spolky

O projektu


Lukovanský spolekLukovanská KDU-ČSL proti občanům.

Ve většině měst, městysů a vesnic v zemi se starostové snaží přilákat nové podnikatele za účelem vytvoření nových pracovních míst, či alespoň udržet ta stávající.

Používají k tomu různé nástroje, od daňových pobídek, či úlev až po přímé dotace podnikatelským subjektům.

Můžeme o tom vést akademickou diskuzi, zda a za jakých podmínek je to správné řešení, ale faktem je, že místní samosprávy se co nejvíce snaží usnadnit život podnikajícím subjektům, tak aby občané nemuseli trávit čas zbytečným cestováním za prací a mohli se věnovat užitečnějším věcem.

O to víc se samosprávy snaží zachovat pracovní nabídky v obcích a jejich blízkém okolí za současné pandemické situace, kdy se dá předpokládat, že část firem, či pracovních míst toto období nepřežije.

Tomuto trendu navzdory se rozhodlo jít lukovanské zastupitelstvo a “zakleklo”(jak se nyní moderně říká úřednické zlovůli)na místní podnikatelský subjekt.

Na jednom z veřejných zastupitelstev vyšlo najevo, že v lokalitě kde má stát nová čistička jsou studny.

Po rychlé rešerši paní starostky se zjistilo, že není řádně registrovaná.

Byla postavena v minulém tisíciletí místním JZD, podle tehdejších právních předpisů. Ale jaksi bylo pozapomenuto dát ji do souladu s těmi současnými.

Samozřejmě, vodní zdroje se mají chránit a měli bychom mít přehled kde a co se čerpá. Jen otázkou je, zda bylo správně vše nahlásit okamžitě životnímu prostředí k řešení, nebo prostě zvednout telefon a zavolat majiteli firmy, který pokutu později za nedovolený odběr vody dostal a říct, mu, “hele, možná o tom nevíš, ale bereš vodu z vrtu, který není v souladu se současnými předpisy, dáš to dokupy? Co s tím uděláš? Jinak tě budu muset nahlásit”. Místo toho lukovanská koalice zvolila konfrontační akci.

Paní starostka kývla na Bcc. Smutnou, “co s tím uděláme, nahlásíme”?, slečna Smutná jen servilně přitakala a bylo.

Místo pokuty mohl nějaky lukovaňák v té firmě dostávat dva tři měsíce mzdu. Navíc otázkou je, nakolik jim šlo opravdu o ochranu vodních zdrojů.

Daleko reálnější je, že šlo opravdu o “zakleknutí” místní buňky KDU-ČSL a demonstrace síly a vzkaz vůči zaměstnavatelům kteří sídlí v lukovanském katastru.


napsal Miroslav Bartek


Dne: 5. března 2021


Na hlavní stranu