Lukovanská Drbna

Místo pro život

Politické uskupení v Lukovanech
KDU-ČSL
Otevřené Lukovany

O projektu


Lukovanský spolekPetice za otevřený optický internet v obci.

V minulosti na veřejném zasedání starostka představila plán na zavedení optické sítě v Lukovanech v rámci výstavby kanalizace.

Představila se nám firma Jaronet, mnohým z nás nechvalně známá, především díky bezdrátovému internetu.

Myšlenka byla ta, že by v rámci výstavby kanalizace na své náklady položila optiku a tu by pak nabízela občanům.

Co by to znamenalo pro obec a její občany?

Nutně ne jen zvýšení rychlosti a kvality připojení.

Dá se předpokládat, že nová optická linka by přílákala uživatele, ti by vypověděli smlouvy se stávajícími poskytovateli a ti pak, přestože by je ne všichni opustili, by se stáhli z Lukovan a nám by tady zůstal Jaronet Monopol.

Jak se monopol chová se stačí podívat tam, kde je podobná situace. Znal jsem lidi například v Komárově(Brno), kterým neustále jen zvyšovali ceny a ti neměli kam odejít a takže to jen museli trpně prijmout, narozdíl od jiných částí kde lidé pohrozili a dostali výhodnější smlouvu.
Byl jsem taky přítomen výhrůžkám, kde operátor vědom si monopolu na daném území jednoduše oznámil, pokud chyba bude na vašem zařízení, zaplatíte výjezd technika 3000kč(po několika měsících licitování a nefunkčního internetu se ukázalo že byly povolené šrouby ve skříni poskytovatele, opraveny za pět minut).

Jak ale z nastálé situace?
Nedalo mi to spát a tak jsem se rozhlédl po okolí jak to řeší jinak.

Nemusel jsem jít daleko.

Brno má standart vypracovaný it specialisty(Piráti) založený na jednoduchém principu.
Při pokládání nových kanalizací či kolektorů se položí pouzdro, v případě blízkosti velkých domů, speciální, či v oblasti s méně domy elektrikářská chránička.
Pak jen poskytovatelé kteří mají zájem poskytovat v lokalitě optický internet “profouknou” optiku skz pouzdro či chráničku a dovedou do domácnosti internetu chtivého žadatele.

Díky tomuto jednoduchému řešení se zachová diverzita poskytovatelů v lokalitě, občané se nestanou rukojmími jedné firmy a mají svobodný výběr dle svých preferencí.

Chce i vy mít svobodný výběr a možnost si zvolit svého poskytovatele? Nechce žít v obci kterou drtí monopol?
Udělejte pro něco již dnes a podepište petici která bude žádat po obci aby zachovala svobodný přístup všem zájemcům o poskytování internetu přes optický kabel a nám výběr poskytovatele.

Petice k podpisu u mne, Miroslav Bartek, Lukovany 72, či mailem napište a zastavím se za vámi.

Plán je získat podpisy okolo desíti procent voličů v Lukovanech

Text k nastudování zde:ve formatu pdf

napsal Miroslav Bartek


Dne:


Na hlavní stranu